Co zabrać na wycieczkę?
Wskazówki
Wyjazd pociechy na obóz, kolonię, zieloną/białą szkołę ect., jest z całą pewnością wielkim przeżyciem nie tylko dla dziecka, ale również i dla pozostałych członków rodziny. Oprócz fascynacji pojawia się także wiele pytań i obaw: „czy moje dziecko sobie poradzi?”, „czy będzie miało zapewnioną wystarczającą opiekę?”, „co spakować do walizki?”, „czy nie będzie tęsknić lub płakać?”, „jak rodzice poradzą sobie z rozłąką?”, „czy nie stanie mu się krzywda?”.
Wielu z Was drodzy Rodzice, także parę lat temu uczestniczyło w podobnych wyjazdach. Przypomnijcie sobie zatem jak radośnie i beztrosko spędzaliście te chwile, jak miło było zintegrować się przy ognisku, wspólnie pośpiewać piosenki, pożartować ect. Teraz wspaniałych przygód ma szansę doświadczyć Wasza pociecha. Aby rozłąka była łatwiejsza, nie pokazujcie zatem dziecku swych nadmiernych obaw, aby nie przeszły one także na dziecko. Zbytnia nadopiekuńczość może zepsuć dobrą zabawę, pociecha bowiem nie tylko będzie martwić się o siebie, ale także o rodziców, którzy się o nie martwią. Zatem głowa do góry, zapewniamy dziecko o swojej miłości i o tym, że liczymy, iż będzie się dobrze i bezpiecznie bawić, a po powrocie opowie o swoich fantastycznych przygodach. Pamiętajcie również, że nad bezpieczeństwem uczestników czuwa sztab opiekunów. Często są to wychowawcy z placówki, do której dziecko uczęszcza, a więc osoby znajome.
Co włożyć do walizki:
Na pewno nie wkładamy rzeczy zbędnych, bo Wasze dziecko będzie musiało to potem dźwigać. Ulubiona zabawka/ pluszak (w przypadku młodszych dzieci) sprawdzi się tylko wtedy, kiedy nie zaginie. Jak zaginie (wysokie prawdopodobieństwo), będzie mała tragedia, więc może lepiej niech zaczeka bezpiecznie w domu ;p
- Ubranie: kilka bawełnianych koszulek z krótkim rękawkiem, ciepła bluza z długim rękawem, krótkie spodenki, długie, wygodne spodnie, kurtka/ płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy, strój kąpielowy, strój na disco, piżama, kilka par majtek i skarpet. Buty – po jednej parze: adidasy, trampki, klapki gumowe. Podczas spacerów po górach najlepsze są buty trekkingowe, usztywniające nogę i kostkę.
- Środki czystości: szczoteczka do zębów w etui, pasta, plastikowy kubeczek, mydło w mydelniczce lub mydło w płynie z dobrym zamknięciem, mały szampon, ok 3. opakowania chusteczek higienicznych, 2 ręczniki (mały i duży), krem do opalania i po opalaniu, żel do mycia i dezynfekcji rąk bez użycia wody.
- Leki: nie dajemy dziecku żadnych lekarstw, jeśli nie zalecił ich lekarz. Środki przeciwbólowe w razie potrzeby przepisze lekarz, a poda je kolonijna pielęgniarka. Jeśli dziecko zażywa jakieś lekarstwa prosimy o przekazanie ich opiekunowi, który dopilnuje, aby dziecko odpowiednio je przyjęło.
- Środki komunikacji: kilka zaadresowanych kopert ze znaczkami, kartki i długopis. Telefon komórkowy jedynie w razie konieczności – komórka często odwraca uwagę dziecka od innych atrakcji, może zaginąć itp. Z dzieckiem zawsze można się skontaktować za pośrednictwem opiekuna. Drogocenne przedmioty typu: laptop, aparat najnowszej generacji, komórka, ipad itp. są złym pomysłem. Dziecko powinno obcować z przyrodą, poznawać ją, czerpać radość z przebywania z rówieśnikami i oderwać się od komputera, telewizji i innych dóbr cywilizacji.
- Prowiant na drogę: ilość jedzenia uzależniona jest przede wszystkim od długości trasy. Zapakujmy kilka soczków np. z rurką lub kilka małych butelek wody (plastikowe opakowania), kilka obranych i zapakowanych owoców (pomarańcza, jabłko, banan), szczelnie owinięte kanapki (bez wędliny). Jak najmniej słodyczy. Jedzonko pakujemy do podręcznego plecaka.
Wszystko najlepiej spakować do walizki na kółkach, wałówkę do plecaka, który potem przyda się do wędrówek/ wycieczek.
Życzymy miłego i bezpiecznego wypoczynku 🙂
Masz pytania?